Hasi sérv kezelése műtét nélkül

Hasi sérv kezelése műtét nélkül – Gyógytorna mint alternatív megoldás?

Számos olyan ízületet és izmokat érintő probléma és betegség van, ami esetében nem feltétlenül van szükség egy radikális műtétre. A hasi sérv is ide tartozik, ami különböző helyeken jelentkezhet, ezáltal a tünetek is eltérőek lehetnek. A legtöbb azonban felismerhető egy jellegzetes dudorról az adott területen, ami néha fájdalommentes, néha vissza is helyezhető. A sérv azonban nem játék, a tüneteket és a kezelést nem lehet elbagatellizálni.

 

De vajon a gyógytorna hatékony megoldást nyújthat a kezelésre? Milyen gyakorlatokról van szó és hogyan segíthetik a rehabilitációt?

Mi is az a hasi sérv?

A hasi sérv egy normál helyéről kiemelkedő belső szerv, annak egy része. A kialakulásában szerepet játszhat nyomás vagy az izom gyengesége, megnyílása. Ez egyfajta kiskapu, amin át a szervünk vagy a szöveteink nyomás hatására kitüremkedhetnek. Több területen is megjelenhet, mint a gerinc, a köldök, a lágyék, a here, a gyomor, a comb, vagy éppen a has. Szerencsére azonban nem kell azonnal műteni, aki időben orvoshoz fordul, annak más lehetőségei is akadnak. Így akár műtét nélkül is kezelhető a hasi sérv gyógytorna segítségével.

Milyen tünetekkel kell szembenéznünk?

A sérvnek több típusa van, így több tünetre is felfigyelhetünk. A hasi sérv esetében, ami érintheti a köldököt, a lágyék területét, először egy dudor vagy duzzanat alakul ki, ami érintésre érzékennyé válhat. A sérv ritkán fájdalmas, inkább akkor van erre esély, ha begyullad. Ilyenkor égető, szúró fájdalmat okoz, a terület felmelegedik, ami kellemetlenséggel járhat. A kitüremkedés akkor fokozódik, ha köhögünk, ha nevetünk, ha az érintett izmokat mozgatjuk. Gyakori, hogy mozgás, sportolás közben válik láthatóbbá.

Hogyan kezelhető a hasi sérv?

A hasi sérvet sok esetben műtéttel szüntetik meg, amire számos módszer rendelkezésünkre állhat. A laparoszkópos beavatkozás kizárólag egy adott méret alatt alkalmazható, azoknál az embereknél, akik nehéz fizikai munkát végeznek, gyakran sportolnak, esetleg kétoldali lágyéksérvtől vagy kiújult sérvtől szenvednek. Az operáció során megerősödik a hasfal, amihez egy műanyag, szövetbarát hálót helyeznek be.

 

De természetesen nem ez az egyetlen megoldás, hiszen a gyógytorna is eredményes lehet. A sérvet minden esetben elsősorban konzervatív terápiás módon kezelik, a gyógytornász egy olyan tervet állít össze, amely személyre szabott segítséget nyújt a panaszok ellen.

Gyógytorna technikák

A szakember felügyelete mellett végzett gyakorlatoknak köszönhetően az izmok helyreállíthatóak, a sérv megszüntethető, ráadásul még az újbóli kialakulását is megelőzhetjük. A rehabilitáció alapja a kíméletes mobilizációs gyakorlatok végzése, amely támogatja az ízületek optimális működésének helyreállítását, illetve a mélyizomlác megerősítését. Ezek együttesen alkalmasak lehetnek arra, hogy megakadályozzuk a panaszok újbóli megjelenését.

 

A gyógytornász által felépített és felügyelt feladatokat rendszeresen kell végezni ahhoz, hogy a core izomzat erősödjön, hogy helyreálljon az izomegyensúly, a sportolás újra önfeledt élménnyé váljon.

 

A hasi sérv esetén a szakemberek különféle speciális technikákat alkalmaznak, mint az idegmobilizációs gyakorlatok, amelyek segíthetnek helyreállítani a nyomás alá került idegek funkcióját. A terapeuták számára fontos, hogy az elért eredmények ne csak ideig-óráig maradjanak meg, így mielőtt utunkra bocsájtanak bennünket, megerősítik a stabilizációs izmokat. Fontos persze, hogy a gyakorlatokat otthon, a kezelés után is rendszeresen végezzük, hogy megakadályozzuk a gerincsérv újbóli megjelenését.

 

A torna kíméletes, de hatásos. A sportoláshoz is visszatérhetünk, de ehhez időre lesz szükség. Érdemes egy ideig kerülni a túlerőltetést, a nehéz súlyok emelését. Itt is nagy segítséget jelenthet a gyógytornász, aki megtanítja azt, hogyan üljünk, álljunk vagy emeljünk. Ehhez hozzátartozik egy szakszerű életmód tanácsadás, amivel kiküszöbölhetjük a fájdalom újbóli fellángolását.

 

Kiemelendő, hogy a gyógytornát nem szabad önállóan megkezdeni, hiszen a gyakorlatok helyes elvégzéséhez szakmai segítségre lesz szükségünk. A terapeuta ugyanis személyre szabott kezelési tervet készít, állapottól függ, hogy kinek és milyen feladatokra lesz szüksége a gyógyulás érdekében. Figyelembe veszi a fizikai állapotot, a múltunkat, és azt, hogy mit szeretnénk elérni a jövőben.

Author: NeoFm

Vélemény, hozzászólás?